Affetmek Neden Önemli?

İnsan ortalama en az bir travmatik olay yaşıyor dünya hayatında. Travmatik olayların en acı verici olanları ise insan eliyle ve kasıtlı olarak gerçekleştirilmiş olanlar. Bazen bir terör saldırısı bazen bir taciz veya dayağa maruz kalmak bunlardan bazıları. Travmalar insanı yaralıyor. Bedenen, ruhen…bu yaraların içine yaşadıklarımıza anlam vermeye çalışırken olumsuz düşünce ve duygular cam parçacıkları gibi batıyor kalbimize ve yaralar zamanla kapanmıyor hatta bazen derinleşiyor.

Yaşadıklarımıza neden olan kişilere karşı kimi zaman öfke, nefret ve kinle doluyor ve intikam ile yanıp tutuşuyoruz . Geçmiş yaşanıyor ama yaşanıp bitmiyor, bugünün içinde diri diri bizi de yakıyor. İşte böyle durumlarda yaranın kapanmasına ve kişinin gücünü geri almasına açılan kapı yaşanılanlardan öğrenilecekleri öğrenip şu cümleleri yaşayabilmekten geçiyor:

“Seni affediyorum ama bir daha asla bunu yapmana izin vermeyeceğim!”

Bu cümle karşımızdakinin insan olarak yanlış ve hatalı eylemler seçme potansiyelini kabul etmek demektir. Bu seçim o kişinin kendisiyle ilgilidir. O yanlış seçime yani dayağa veya tacize maruz kalmak kişi ile ilgili değildir. Fiil failden haber verir. Yaşadıklarımızdan çıkarmamız gereken dersi çıkarıp, maruz kaldığımız kötülüğün fail ile bağlantısını ancak bizim özümüzden hiçbirşey eksiltemeyeceğini kabul edince geriye akıl ve kalp boyutunda içimize kurduğumuz hapishaneyi ortadan kaldırmak kalır. Kim kendi içinde kötülük yapanlara bir hapishane kurup onları orada barındırmak ister ki?

İşte affetmek bu yüzden önemlidir. Affetmemek kişinin kendini gardiyanlaştırmasıdır. Hayat yolunda bir öğrenci, bir öğretmen olmak varken neden bir gardiyan olasınız ki? Size yanlış yapanlar için elbette adalet aramalısınız ve suçun cezasının çekilmesi için üzerinize düşeni ifa etmelisiniz ancak bu eylemleri gerçekleştirmek için kalbinizde bir hapishaneye değil yaşadıklarınızda öğrenecek bir okula ihtiyacınız var. O okulun hem öğrencisi hem öğretmeni olmak bugün affetmeyi seçip seçmemekle ilgili. O zaman artık kararınızı verebilirsiniz!