Evliliği Bitiren 4 Yaygın Neden

Çok güzel hayallerle, mutlu olma beklentisi ile başlar evlilikler ancak bir kısmı hayallerine ulaşamadan biter. Günümüzde her 4-5 evlilikten biri boşanma ile sonuçlanıyor. Çiftler boşanma aşamasına birden bire gelmiyor. Çiftleri bitiş aşamasına getiren birçok neden var. En sık karşılaşılan nedenlerden bahsetmek istiyorum.

1.Evlilikleri yıpratan en önemli sorunlardan birisi kadın-erkek farklılıklarını bilmemek, Kadın ve erkek çok farklı yaratılmış, farklı özelliklere ve ihtiyaçlara sahiptirler. Bu farklılıklar bilinmediğinde, ihtiyaçların karşılanması da mümkün olmamakta ve çiftler birbirine kırılıp, öfkelenip, hırçınlaşıyor ve uzaklaşmaktadır. Kadınların ve erkeklerin temel ihtiyaçlarını şöyle sıralayabiliriz.

Kadının ihtiyaçları;

1.Dinlenmek, anlaşılmak ve Sorunlarda iletişim halinde olmak ister.
2.İlgi görmek ister.
3. Birlikte vakit geçirmek, yakın olmak ister. Eşinden yeteri kadar ilgi görmeyen, ihmal edilen kadın değersizlik duygusuna kapılır, kırılır ve uzaklaşır. Hırçınlaşan bireyler her fırsatta tartışır, birbirinin canını yakar, yıkıcı tutumlar sergilerler.

Erkeğin ihtiyaçları;

1.Kadın kadar yakın olmayı sevmez. Bazen yalnız kalmak ister. Yalnızlık ihtiyacına saygı duyulmasını bekler.
2.Sorunları kendi içinde çözmek ister, çözerken de eşinden uzaklaşır yalnız kalmak ister. Bu ihtiyacı bilmeyen hanımlar ‘’Eşim sorunlarını benimle paylaşmıyor çünkü; bana değer vermiyor ‘’şeklinde yanlış bir inanca kapılır ve uzaklaşır.
3. Güçlü olmak; güçlü, yeterli olduğunu hissetmeye ihtiyacı vardır. Onları güçlü hissettirmenin yolu yaptığı olumlu davranışları takdir etmektir. Erkeği güçsüz, yetersiz hissettiren tutumları: Onlara annelik yapmaya çalışmak, sürekli davranışlarına müdahale etmek, yönlendirmeye çalışmak. Bu müdahaleler karşısında erkek inatlaşır, güçsüz –eksik hisseder öfkelenir ve uzaklaşır.

2. İletişim sorunları; Her zaman haklı olmaya çalışmak, ilişkilerde sorunu çözmeye değil de haklı olamaya çalışmak en büyük yanlışlardan biridir. Bir sorunla karşılaşınca birbirlerini karşılarına alıyorlar. Oysaki birbirlerini karşılarına almak yerine, el ele verip problemi karşılarına alır, birlikte çözüm üretmeye çalışırlarsa çözeceklerdir. Birbirlerini küçümsemek, aşağılamak, lakaplar takmak saygıyı sarsan tutumlardır. Saygının sarsılması ilişkiyi ayakta tutan temel unsurların en önemlilerinden birisidir. Birbirini dinlememek, anlamaya çalışmamak, Eşi konuşurken onu dinlemek ve anlamaya çalışmak yerine, ‘’ Ben kendimi nasıl savunurum’’ ,hesabını yapmak iletişimi engelleyen sorunlardandır. Bu durumda çiftlerin birbirini anlaması ve anlaşması mümkün olmamaktadır. Sonuç ; sağlıklı iletişimin olmadığı ortamlarda duygu –düşünceler paylaşılamaz-anlaşılamaz, bağlar kopar sonuç olarak çiftler birbirine karşı yabancılaşır,uzaklaşır.

3.Heyecanın bitmesi-Monotonlaşma Evlilikte heyecanın bitmemesi için sürekli emek vermek gerekir. Bu heyecan bir ateş gibidir ateşin sönmemesi için sürekli odun atmak gerektiği gibi çiftlerin de birlikte sürekli odun atması ateşi söndürmemesi, yani çaba sarf etmesi gerekir. Peki nasıl? Baş başa zaman geçirmeyi ihmal etmemek, sürprizler, birlikte sosyal faaliyetler, kısa geziler-tatiller, yemek, kahve vb. gibi kendi ilgi alanlarına göre birlikte keyifli zaman geçirme olanaklarını keşfetmek.

4.Aldatma-Cinsel Sorunlar Cinsel sorunlar boşanma nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Çiftler bu konuda yardım almaktan çekinirler, yıllarca cinsel sorunlarla birlikte yaşamaya devam ederler. Genellikle bu sorunlar şiddetli geçimsizliğe yol açar, çok sert tartışmalara ve yetersizlik duygusuna sebep olur. Beklentileri eşleri tarafından karşılanmayan çiftler aldatmaya yönelebiliyor maalesef...