Gündelik Hayatta Bilinçli Farkındalık Uygulaması

Bilinçli Farkındalık temelde zihin ve bedenin her anda uyumlu ve farkındalıkla aynı eyleme odaklanmasıdır. Yemek yerken TV izlediğimizde, telefonla konuşurken yemek yaptığımızda veya evi toparlarken müzik dinlediğimizde kısacası aynı anda birden fazla iş yaptığımızda onlardan birine veya zihnimizde dönüp duran çözülmemiş bir meseleye odaklanabilir ve onlardan birine ya da hepsine dair farkındalığı ıskalayabiliriz. Bu durumun zihinle özdeşleşmek ve zihnin geçmiş veya gelecekte yaşaması nedeniyle oluştuğunu daha önceden belirtmiştik. Peki Bilinçli Farkındalığı hayata nasıl geçirelim diye soranlar olmuştu. Teorik bir konu olduğu için daha iyi anlaşılması adına gündelik hayattan, hemen hepimizin günde en az bir ya da iki kez gerçekleştirdiği ‘Çay Demleme’ eylemi üzerinden Bilinçli Farkındalık uygulamasını nasıl yapacağımıza bir bakalım.

İşin sırrı: her hareketi yavaşça ve farkındalık içinde yapmak, hareketlerinizin en ufak bir ayrıntısının bile farkına varılmadan gelip geçmesine izin vermemek, ne yapıyor olduğunuza dair farkındalığı her aşamada her şeyin önüne koymak ve içinde bulunduğunuz anda duyularınızdan aldığınız duyumların farkındalığını yakalamak. Bu süreci basamaklandıracak olursak:

1. Öncelikle demlemek için kullanacağınız çaydanlığı alın, tutun, bu esnada elinizin çaydanlığı sapından tutarak kaldırdığını bilin. Çaydanlığın kulpunun neden yapıldığını fark edin. Çeliği ya da ahşabı tutarken parmaklarınızın nasıl hissettiğiniz fark edin. Çaydanlığa suyu doldururken suyun rengini, kokusunu, akışını fark edin. Suyu doldurup kaynamaya bırakın.
2. Su kaynadığında çaydanlığın demliğe bir miktar su ekleyin ve demleyeceğiniz çayın paketini/kavanozunu açıp çay tanelerini elinize alın, mümkünse birkaç saniye onları elinizde tutun, hissedin, koklayın ve ardından demlikteki çayın üzerine kuru çay yapraklarını bırakın. Suyun üstünde kalışlarını, yavaş yavaş ıslanıp dibe çöküşlerini seyredebilirsiniz.
3. Çay demlendiğinde bardağınızı alın ve demlikten bardağa akan çayın rengini, kokusunu, sıcaklığını fark edin. Çayın buharıyla birlikte gelen aromayı içinize çekin.
4. Çayınızı doldurduğunuzda sakince bir yere oturun ve bir yudum çayı içip bekleyin.

Artık o yudumladığınız çay belli de bugüne kadar içtiğiniz en lezzetli, en güzel çay olacaktır. Eğer bir yerine iki bardak çay doldurup, sevdiğiniz birine ikram ettiyseniz önce sessizce çayın farkındalığına erişin, ardından bu farkındalığı paylaşarak taze demlenmiş bir bardak çayı ikram etmenin nasıl kalpten kalbe yol açığını birlikte deneyimleyin.

Afiyet olsun