Hayır Demekte Zorlanıyor Musunuz?

Hayır diyebilmek kendimizle ve diğer insanlarla olan ilişkilerimizde sağlıklı sınırlara sahip olmanın göstergesidir. Kendiniz için neyin uygun ya da uygunsuz olduğunu bilir ve buna dayanarak sizin için uygunsuz taleplere ‘hayır’ dersiniz. Genel olarak toplumumuzda ‘kırılır diye hayır diyememe’ durumuna çok sık rastlanır. Sosyal ilişkilerde fedakarlık yapmak ve sizden bir şey istendiğinde geri çevirmemek için’ hayır’ dememek sağlıksız bir durum değildir ancak hayır diyemediğinizden evet diyorsanız, hayır dediğinizde yaşayacaklarınızdan çekinerek istemediğiniz bir şeye veya duruma razı oluyorsanız bunun adı fedakarlık değildir.

❗️❗️❗️Hayır diyememeniz aşağıdaki durumlarla ilişkili olabilir:

Hasar görmüş sınırlar
Düşük benlik saygısı
Çekingenlik
Performans kaygısı
Özgüven eksikliği
Kendini küçük görme
Kuşkuculuk
Bağımlılık
Pasiflik
Kendini savunma güçlüğü
Düşüncelerini açıkça ifade etmede yetersizlik
Tartışmadan kaçınma
Ani öfke nöbetleri

✔️Bahsi geçen karakter özellikleri ve davranışlar psikolojik düzeyde güçlenmeniz gereken alanlar olduğunu gösterir. Kimi zaman çocukluk travmaları kimi zaman da sağlıksız davranış modellemeleri bu zayıflıkların nedenidir. Hayır diyemediğiniz için zarar görmek veya kendinizi eleştirmek yerine öncelikle sorununuzu kabul ederek çözüm için adım atabilirsiniz.

❗️Her canınız istediğinde “Hayır” demek sağlıklı bir tutum değil elbette ancak sağlıklı bir birey olmak için gerektiğinde rahat ve kendinden emin bir şekilde “Hayır” diyebilmelisiniz.

❗️Hayır dediğinizde bundan rahatsız olan insanlar olabilir, bu rahatsızlık temelde onlarla ilgilidir. Hayır dediğinizde üzülen veya kırılan kişinin duyguları sizin 'hayır'ınıza olumsuz anlamlar yüklediği için ortaya çıkar. Hayır'a yüklenen anlamlar ise o kişinin inançlarından, kişiliğinden,mizacından geçmiş yaşantılarından eğitiminden, cinsiyetinden ve başka birçok özelliğinden etkilenir. Gerçekte o kişinin düşünce ve duygularını şekillendiren en küçük unsur sizin verdiğiniz 'Hayır' cevabıdır.Bu nedenle kendinizi insanların duygularından sorumlu tutmayın.Kendi duygularınızın da size ait olduğunu unutmayın!Bu farkındalıkla yerinde ve zamanında 'hayır' demek kolaylaşacaktır.