Korona Günlerinde Aile İçi İlişkileri Düzenleme Rehberi

1.Bir evi yuva yapanın içindeki paylaşım, muhabbet, sevgidir” sözünden hareketle birlikte olduğunuz bu süreci aile içi paylaşımları artırmak, yakınlaşmak için fırsata dönüştürebilirsiniz. Her gün aile saatleri oluşturarak birbirinize duygularınızdan, geçmiş güzel anılarınızdan ve gelecekle ilgili planlarınızdan bahsederek sohbet edebilirsiniz.

2. Aile içinde sizin beklentiniz en temelde, sevgi, ilgi, değer ve saygı görmektir. Benzer şekilde diğer aile bireyleri de sizden aynı şeyleri beklemektedir. Size nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de onlara öyle davranmaya özen gösterin. Öfkeyle, kaba ve saygısız tutumlar benzer şekilde karşılık bulacaktır.

3. Bireysellik ve birliktelik dengesini oluşturmak, aile içi çatışmaları azaltır. Aynı evde olmak aile bireyleriyle sürekli birlikte , burun buruna ve eş zamanlı hareket etmeyi gerektirmiyor. Bazen bireysel bazen de birlikte olmaya, biribirinizin bireysel ihtiyaçlarına saygı duymaya özen gösterin.

4. İçinde bulunduğunuz gergin sürecin, geçmişteki çözemediğiniz, konuşamadığınız ailevi sorunları konuşmak için uygun bir dönem olmadığını göz ardı etmeyin. O sorunları normale döndüğünüzde daha sağlıklı bir iletişimle konuşabilmeniz mümkün olacaktır.

5. Her krizin elbet bir gün bittiği gibi korona virüs krizinin de bir gün biteceğini hatırlamak gelecekle ilgili ümit beslemenizde size yardımcı olacaktır.