Online Danışmanlık/Terapi Nedir?

Amerikan Psikiyatristler Birliği tarafından telepsikoloji olarak kavramsallaştırılan Online Danışmanlık, telekomünikasyon teknolojilerini kullanarak psikolojik hizmetlerin sağlanması olarak tanımlanmıştır. Dünya genelinde birçok psikolog Whatsapp, Hang Outs, Zoom, Skype gibi görüntülü bağlantı sağlayan uygulamalarla Online Danışmanlık hizmeti vermektedir.

Online Danışmanlık Etkili bir Teknik midir?

Araştırma çalışmaları, elektronik ortamda yürütülen terapi çalışmalarının çeşitli ortamlarda yüz yüze terapi ile eşdeğer olduğunu ve kabul edilebilir bir alternatif olduğunu göstermektedir. Araştırmaların çoğu yalnızca video konferansın kullanımını test ederken, 2013'te yayınlanan iki araştırma eşzamanlı olmadan e-mail veya mesajlaşma ile yürütülen terapinin de yüz yüze gerçekleştirilen terapi kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

Online Danışmanlığın Avantajları Nelerdir?

Online danışmanlık, kısıtlı hareket kabiliyeti olan, zaman kısıtlamaları yaşayan veya bir terapisti bizzat görmeye isteksiz olan yardım arayan herkese ruh sağlığı hizmeti almayı kolaylaştırır.

Online Danışmanlık’ta zaman ve mekân planlanmasındaki esneklik, kişinin terapiye devam etme olasılığını arttırdığı için danışmanlık sürecindeki hedeflere ulaşmayı kolaylaştırabilmektedir.

Farklı bir ülkede bulunup dil engeli yaşayan, bedensel engeli/hareket güçlüğü bulunan ya da içinde bulunduğu ruhsal durum nedeniyle dışarı çıkmakta güçlük çeken kişiler için oldukça özgürleştirici bir seçenektir.

Online Danışmanlığın kişiye sağladığı avantajlardan biri de üst düzey gizliliktir. Bazı kişiler için psikolojik destek alma durumunda kimliğin gizli tutulması daha kritiktir. Fiziksel olarak bir mekâna gidip gelirken kimliğinin ifşa olması riskine girmek istemeyen kişiler için Online Danışmanlık oldukça etkili bir çözüm sunmaktadır.

Aynı zamanda yüz yüze konuşarak sorunları açmak ve tartışmaktan kaçınan kişilerin Online Danışmanlık’ta daha rahat hissettikleri belirtilmektedir.

Online terapinin bir diğer avantajı ise son aylarda tüm dünyanın etkileyen CO Vid 19 pandemi sürecinden olumsuz yönde etkilenen veya daha önce başlamış olduğu terapi sürecine devam etmek isteyen kişilerin sosyal izolasyonla korunarak ruh sağlığı hizmeti almalarını sağlamasıdır.

Online Danışmanlık Randevusu Almak için Ne Yapmak Gerekir?

Web sitemizin randevu sisteminden hizmet almak istediğiniz uzmanı seçip randevunuzu online olarak alabilirsiniz veya randevu ve detaylı bilgi için 0535 962 28 35’i arayabilirsiniz.